תפריט נגישות
English Русский German French
גודל גופן  א א א
חיפוש

אגף איתור ומידע

בפני אגף איתור ומידע ניצבת משימה חשובה על מנת לתקן את העוול ההיסטורי עם יורשיהם של נספי השואה ולהשיב להם את הנכסים שרכשו יקיריהם בארץ ישראל. לאגף אחריות כוללת לתהליך איתור נכסים מצד אחד ואיתור יורשים מצד שני.

אגף איתור ומידע מנוהל ע"י עו"ד אלינור קרויטורו, האגף אחראי על התחומים הבאים:

  • איתור נכסים – מילוי חובתה של החברה לאסוף לידיה נכסים בישראל השייכים לנספי השואה

האגף פועל לאיתור נכסים של נספי השואה בישראל אשר עדיין אינם נמצאים בניהול החברה ולהעברתם לניהול החברה מידי הגופים המחזיקים בהם.

האגף, אמון מטעם החברה לפעול לאיתור נכסי נדל"ן עזובים ולאיתור חלקות המוחזקות כיום בידי גופים שונים, בהם מדינת ישראל. כמו כן, החברה פועלת לאיתור כספים, מניות ואג"ח אשר הופקדו ונרכשו מגופים אשר פעלו בארץ ישראל בשנות העשרים והשלושים.

בנוסף החברה עורכת מחקר לאיתור יצירות אמנות וחפצי תרבות השייכים לנספי שואה ונמצאים בישראל, ללא יורשים או בעלים ידועים. לחצו למידע נוסף אודות חפצי אמנות.


המחקר לאיתור נכסים מבוצע באמצעות הצלבת מסמכים היסטוריים מארכיונים שונים עם מידע עדכני אודות קרקעות וכספים.

במידה וידוע לכם כי קרובי משפחתכם אשר נספו בשואה רכשו נכס בארץ ישראל ושמם אינו מופיע ברשימת הנכסים או אם יש בידיכם מידע אודות נכסים של נספי שואה הנמצאים בישראל, מלאו את טופס הבקשה הנמצא כאן.


  • איתור יורשים ומידענות – "סגירת המעגל" עבור משפחות הנספים

החברה פועלת לאיתור היורשים באמצעות פעילות הסברה בישראל ובעולם המזמינה יורשים פוטנציאליים לחפש את שמות ברשימת הנכסים.

כמו כן, החברה מעסיקה צוות של חוקרים העוסקים באיסוף מידע אודות בעלי הנכסים שנספו ובניית עצי משפחה שלהם במטרה למצוא יורש שעודנו בחיים.

חוקרי איתור היורשים בונים "פאזל" מן המידע החלקי שיש בידיהם ובאמצעות פניות לארכיונים ברחבי העולם ולמאגרי מידע מקוונים, מוסיפים בכל יום פיסה נוספת עד שמתקבלת תמונה מלאה של הענפים המשפחתיים. החוקרים פונים לארכיונים באירופה, בכדי למצוא מסמכים אותנטיים על בעלי הנכסים ובני משפחותיהם, בוחנים מאות דפי עדות ב"יד ושם", בודקים מה עלה בגורלו של כל בן משפחה – האם נספה ומתי ? האם ניצל וברח? היכן פתח בחיים חדשים?

בנוסף לארכיונים, נעזרים החוקרים במאגרי מידע רבים הנמצאים באינטרנט – מאגרי גיניאולוגיה יהודית ומאגרים הכוללים מידע על תקופת השואה. גם "גוגל" משמש את החוקרים בעבודתם היומיומית ולא אחת, בסוף המחקר, מוצאים את היורש המיוחל דווקא באמצעות "פייסבוק".

במהלך העבודה, נפרסים בפני החוקרים חיים שלמים של אנשים וקהילות שהיו ואינם עוד, מתגלים סיפורים משפחתיים מרגשים על קרובים שלא ידעו אחד על השני, על גורלות, על גבורתם של הנספים במהלך השואה ועל החיים שציפו לקרוביהם אחריה.


לחץ כאן לכללים בדבר התחלת חקירה יזומה לאיתור יורשים

  • מערכות מידע, ארכיונים וניהול ידע – הטכנולוגיה בשירות ההיסטוריה

האף עוסק בבניית התשתית הטכנולוגית למגוון פעילויות החברה ומספק ביעילות ושקיפות מרבית את הנתונים והמידע הדרושים לכל הדרגים בארגון לצורך ביצוע פעילותם השוטפת .

פעילות זו  כוללת ניהול, עדכון, עיבוד וטיוב נתונים המתקבלים מגורמים חיצוניים, תחזוקת מאגרי המידע השונים של החברה וכן בנייה ותחזוקה של מערכות מחשוב לצרכים שונים (ניהול הבקשות מהציבור, ניהול ומעקב אחר חקירות איתור, ניהול תשלומי הסיוע וכו').

במהלך שנות פעילותה, בידי החברה נאספו למעלה ממיליון מסמכים ארכיוניים מסוגים שונים המשמשים אותה לצורך עבודת האיתור וההשבה. חטיבת המידע באגף משקיעה מאמצים רבים בניהול הידע, העשרתו והנגשתו לכלל הגורמים בחברה לצורך עבודתם.בניית אתרים
מילזו - הקמה ותחזוקה אתרי אינטרנט