תפריט נגישות
English Русский German French
גודל גופן  א א א
חיפוש

חוק נכסים של נספי השואה

פעילותה של החברה לאיתור ולהשבת נכסים של נספי השואה בע"מ
הסתיימה ביום 31.12.17 על פי חוק

המידע המופיע בעמוד זה נכון ליום סגירת החברה


בתקופה שקדמה למלחמת העולם השנייה, יהודים ממזרח אירופה וממרכזה ביקשו להגשים את החלום הציוני ולהטביע את חותמם בארץ ישראל. לשם כך הם השקיעו כספים בבנקים ישראליים ורכשו בתים, קרקעותו נכסים שונים ברחבי הארץ מתוך מניעים אידיאולוגיים. חלקם אף ראו בהשקעה דרך להכשרת עלייה עתידית ארצה .


כידוע, חלק ניכר מהם נספו בשואה תחת השלטון הנאצי, והנכסים בישראל נותרו מיותמים מבעליהם.

בתחילת שנת 2000 הקימה הכנסת ועדת חקירה פרלמנטרית לשם איתור רכוש קורבנות השואה המצוי בישראל והשבתו ליורשיהם. הוועדה, בראשותה של ח"כ קולט אביטל, בדקה את היקף הרכוש המצוי בארץ ולא הושב לבעליו החוקיים.

רכוש זה כלל חשבונות רדומים המנוהלים בבנקים ישראליים, מניות, תכולת כספות נכסי נדל"ן ויצירות אומנות שהוחזקו בידי גורמים ממלכתיים, ציבוריים ופרטיים.

בעקבות מסקנות הדו"ח המסכם של ועדת החקירה, נחקק בשנת 2006 חוק נכסים של נספי השואה,שהביא להקמתה של החברה לאיתור ולהשבת נכסים של נספי השואה והגדיר את מהות פועלה: השבת נכסי נספי השואה ליורשיהם החוקיים.


מהות חוק הנכסים:

חוק הנכסים קובע כי ייעודה העיקרי של החברה להשבת נכסים הוא לאתר נכסים של נספי השואה המצויים בישראל ולפעול לאיתור יורשיהם על מנת להשיב את רכוש הנספים ליורשים הזכאים לכך. עוד קובע החוק, כי רכוש שיורשיו לא יאותרו יועבר למטרות סיוע לניצולי שואה נזקקים וכן למפעלי חינוך, הסברה והנצחה של זכר השואה והנספים בה.

לחצו להורדת קובץ הנוסח המלא של החוק.


לעיון בדו"חות נוספים ודברי חקיקה בנושא השבת נכסי נספי השואה לחצו על הקישורים הבאים:


בניית אתרים
מילזו - הקמה ותחזוקה אתרי אינטרנט