תפריט נגישות
English Русский German French
גודל גופן  א א א
חיפוש
דף הבית  >> דבר היו"ר >> דבר היו"ר

דבר היו"ר

מיכה חריש, יור

שלום רב,

 

עבורי, החברה לאיתור ולהשבת נכסים של נספי השואה היא מכשיר לתיקון העוול ההיסטורי, עם יהודים רבים שנספו בשואה, ושרכושם הפרטי בארץ ישראל נשכח שנים רבות ע"י מוסדות שונים.

כאשר משה זנבר ז"ל, אז יו"ר מרכז הארגונים, פנה אליי בשליחות הועדה הממנה של החברה בראשותו של השופט בדימוס מנחם נאמן, על מנת שאקבל על עצמי את תפקיד יו"ר הדירקטוריון, ראיתי בהצעה קריאה לביצוע שליחות קדושה של קיום הצוואה של הנספים בשואה.

כמו כן, שוכנעתי על ידי קודמי בתפקיד היו"ר – מנחם אריאב, אותו אני מכיר שנים רבות ואת תרומתו למדינת ישראל אני מוקיר ומעריך, שאקבל את התפקיד.

 

אני בן למשפחה שרבים מבניה ובנותיה נרצחו בשואה, מצד אמי נספו: סבי, דודותיי וילדיהן, ומצד אבי נרצחו: דודי ורעייתו (ע"י פשיסטים רומנים בשנת 1938).

הזיכרון הראשון שלי אודות זוועת השואה היה בגיל 9, בשנת 1945, כאשר אמי, אסתר ז"ל, ישבה שעות ליד הרדיו והקשיבה להקראת שמות השבים ממחנות ההשמדה, הקשבה שנגמרה במפח נפש וסבל נפשי רב, כאשר לא נשמע שמו של מישהו או מישהי מיקיריה, והיא הבינה שאף אחד לא שרד.

אני מבין בני המזל, שאביהם היה במחנה עבודה, ואני ומשפחתי ניצלנו כאשר ברחנו לקראת סוף המלחמה ב-1944, מפני הצבא הגרמני שהגיע לפאתי עיר הולדתי טימישוארה. יחד עם יהודים רבים, עלינו על עגלות וסוסים ונסענו ימים רבים, תחת התקפות מטוסים גרמניים, לכוונו של הצבא האדום, שהשתלט בשנת 1944 על רוב רומניה.

 

הרקע המשפחתי שלי, מעצים את תחושת השליחות והמחויבות הרגשית העמוקה הכרוכה בביצוע תפקיד יו"ר דירקטוריון החברה לאיתור ולהשבת נכסים של נספי השואה.

החברה לאיתור ולהשבת נכסים של נספי השואה ממשיכה בגאווה לקיים את מה שהתחילו אותם יהודים ציונים בראשית הציונות, אלה שהיו בין הראשונים בעת החדשה להבין ולראות מרחוק את העתיד הטמון במדינת ישראל, עוד לפני שהייתה כאן מדינה עצמאית. בזכותם, לא פחות מאותם חוזים, נבנה כאן בארץ ישראל הבסיס המעשי, הכלכלי, של מדינה חופשית, עצמאית, בעלת יכולת לצמיחה ושגשוג ולהפוך ברבות השנים למדינה דמוקרטית ובעלת יכולת קיום כלכלית ועצמאית.

החברה לאיתור ולהשבת נכסים של נספי השואה, רואה לנגד עיניה את זכותם ורצונם של אותם אנשים ובני משפחותיהם, יורשיהם, לבעלות על נכסיהם ורכושם הפרטי. את זכותם לקבל את מה שמגיע להם ושייך להם, יחד עם האפשרות לטפל בניצולי השואה באמצעות כספים שלא נמצא להם יורש. החברה לאיתור ולהשבת נכסים של נספי השואה פועלת להשבת הרכוש ויחד עם זה לשימוש בכספים, שלא אותרו בעליהם, לצורך עזרה לניצולי השואה החיים וכן לצורכי הנצחה.

 

יסודות הקמת החברה לאיתור ולהשבת נכסים של נספי השואה, נטעו בתחילת שנת 2000 כאשר, החליטה הכנסת להקים ועדת חקירה פרלמנטרית לאיתור ולהשבת רכוש קורבנות השואה ביוזמתה של חברת הכנסת דאז קולט אביטל שגם  מונתה לעמוד בראש אותה וועדה.

 

הקמת החברה לאיתור ולהשבת נכסים של נספי השואה היא חלק מבסיס קיומה של חברה צודקת. חברה שחייה בדמוקרטיה, במסגרת של חוקים ותקנות.

החברה לאיתור ולהשבת נכסים של נספי השואה היא נציגתם של אותם אלה שלא זכו לממש את רכושם בשל מלחמות, שלטון זר והשואה שבה ניסו להשמיד את העם היהודי. היכולת לבצע את החיפוש ולהחזיר את הרכוש לבעליו היא סיבה לגאווה גדולה ואני גאה לקחת חלק בעשיית החברה ולדאוג לכך כיו"ר, ביחד עם דירקטוריון החברה, הנהלתה ועובדיה. 

בברכה, 
מיכה חריש
יו"ר הדירקטוריון
בניית אתרים
מילזו - הקמה ותחזוקה אתרי אינטרנט